Zatočte s roztočmi a s prachom!

Vplyvom chemikálií, vonkajšieho znečistenia a tiež všadeprítomného prachu, sú naše domácnosti skôr zamorené ako čisté. Nie je to pritom len otázka umytej podlahy, či dennodenného vetrania.
Nech upratujete akokoľvek často, váš byt v skutočnosti celkom čistý nikdy nebude.

Voľným okom ich neuvidíte, ale sú tam – roztoče, rôzne plesne a samozrejme bytový prach. Ich dlhodobé pôsobenie na váš organizmus sa však môže prejaviť na vašom zdraví.
Alergia je neprimeraná reakcia imunitného systému na látky, s ktorými sa bežne stretávate vo vašom okolí. Najbežnejšími alergénmi sú okrem peľu, zvieracích alergénov a potravín, práve roztoče a bytový prach.
Samotné roztoče sú pritom pre človeka celkom neškodné, problémom sú alergény obsiahnuté v ich výkaloch. Ukrývajú sa v matracoch, pohovkách, kobercoch. Najlepšie sa im darí na vlhkých a teplých miestach, kde sa živia šupinkami ľudskej kože a ďalším organickým odpadom. Veru, nič príjemné. A teraz si predstavte, že v každom byte ich žije nie zopár, ale desiatky miliónov! čítaj viac
Ak máte podráždené oči, slzia , pália a svrbia vás, kýchate, máte zapchatý nos, nádchu, ekzém, kašeľ, … zrejme máte alergiu na roztočie výkaly (mikroskopický prach, ktorý na rozdiel od roztočov voľne poletuje vzduchom).

Bojový plán proti týmto znečisťovateľom je v podstate jasný.

Zhrňme si to:

⇒ pravidelne vetrajte, či je zima, či je leto
⇒ vyberajte čo najviac prírodných materiálov a zbavte sa nadbytočných lapačov prachu        ako sú záclony, závesy, koberce – aspoň vo vašej spálni
⇒ prikrývky a vankúše perte pri teplote najmenej 60 °C
⇒ prach utierajte vlhčenými utierkami alebo použite špeciálne utierky
⇒ snažte sa regulovať vlhkosť vzduchu na hodnoty okolo 40 – 50%

a vyčistite matrace …

Pozornosť by ste mali venovať hlavne spálni. Alergie sa totiž najviac prejavia práve vtedy, keď si ľahnete a namiesto pokojného spánku prichádzajú zdravotné problémy, ktoré časom môžu vyústiť až do chorôb ako je napríklad priedušková astma. Zamerať by ste sa preto mali najmä na postele, konkrétne na matrace. Prečo?
Alergény sa hromadia predovšetkým tu, tiež vo vnútri vankúšov, prikrývok, v čalúnení a textíliách, pričom gram prachu z postele môže obsahovať až tisícky roztočov.
Podľa vedeckých štúdií, však pri správnej starostlivosti, možno vplyv alergénov znížiť o 90 až 99%! Čistenie matracov sa preto odporúča aspoň raz týždenne čítaj viac a rovnako často by ste mali prať aj posteľnú bielizeň. Účinným doplnkom sú aj ochranné návleky na matrace, prípadne špeciálne obliečky, ktoré sa dajú prať.

Ako na prach?

Keď hovoríme o nadbytku prachu, skvelým pomocníkom môže byť aj čistička vzduchu. Áno, je to trochu drahšie riešenie, ale osvedčilo sa. Pretože nech vysávate s vaším vysávačom ako vysávate, prach sa vám podarí skôr rozvíriť, ako skutočne odstrániť. Naproti tomu čističky vzduchu prachové čiastočky do seba vsajú a teda ich účinne odstránia. Dajte si však pozor, ak výrobca sľubuje aj odstránenie roztočov. Tieto mikroorganizmy na rozdiel od prachu či peľu, nepoletujú vo vzduchu, takže čistička by ich musela reálne vytiahnuť z matracov či kobercov. Čističky vzduchu majú však aj malú nevýhodu – pracujú zvyčajne s malým výkonom, a preto je čistejší vzduch spravidla len okolo samotnej čističky.

Tu najlepšie zaberie len pravidelné upratovanie a čistenie čítaj viac. Nemám na mysli len vysávanie, ak chcete proti roztočom zakročiť naozaj účinne, buďte dôslední! Umývanie podláh, čistenie kobercov a matracov, či tepovanie neodkladajte len na jarné upratovanie. Čím častejšie tieto čistiace procedúry budete praktizovať a čím efektívnejšie zariadenie budete používať čítaj viac , tým lepšie výsledky dosiahnete.

Ak bol článok pre vás prínosom, označte „Páči sa mi to“ alebo ho zdieľajte.

Ďakujem.

OZDRAVTE SI ZDARMA  SVOJU DOMÁCNOSŤ

Uveďte, prosím, Vaše meno a e-mail, na ktorý Vám dokument zašlem.
X
Ak e-mail s predmetom "Vodný vysávač" náhodou neobjavíte v hlavnej pošte svojej
e-mailovej schránky, nazrite, prosím, aj do zložky nevyžiadaná pošta alebo reklamy.

Presuňte si potom tento e-mail do hlavnej pošty.
X