Viete ako tepovať, kedy tepovať a prečo tepovať?

Máte koberec alebo sedačku, ktoré by potrebovali nejakú zmenu k lepšiemu? Na ich výmenu alebo odstránenie z bytu ešte neprišiel čas, preto hľadáte iné dostupné a efektívne riešenie. Tou správnou voľbou je tepovanie, ktoré môže dať vašim kobercom a sedačkám „nový vzhľad“.

PREČO TEPOVAŤ ?

Tepovanie ešte vôbec nevyšlo z módy aj napriek tomu, že domácnosti už nie sú také „okobercované“ ako pred rokmi. Zašlé fľaky alebo zmena farby aj na menších kobercoch alebo sedačkách vás nútia hľadať riešenie očisty mokrou cestou. Koberec ani sedačku, bohužiaľ, nevložíte jednoducho do práčky ani neoperiete vo vani.

Najlepšou voľbou by mohla byť 1.tepovacia služba, ktorá by mala profesionálne vyriešiť váš problém priamo u vás doma. Ďalším riešením môže byť 2. pranie kobercov v špecializovaných prevádzkach, kde treba váš koberec priniesť. Alebo si svoje materiály môžete 3. vytepovať sami pomocou svojho alebo požičaného tepovača.

KEDY TEPOVAŤ ?

V prvom rade si ujasnite spôsob očisty kobercov, t.j. či doma alebo v špecializovanej prevádzke.

Ak nechcete byť obmedzovaní vlhkosťou materiálu, bude pre vás vhodnejšie špinavý koberec odniesť do čistiarne a suchý a čistý opäť priniesť. Nevýhodou je, že koberec musíte prevážať na iné miesto. Avšak výhodou je, že koberce takto môžete čistiť počas celého roka v akomkoľvek počasí bez rizika, že by vám vlhkosť čisteného materiálu mohla spôsobiť nejaké škody.

V prípade zvolenia 1. a 3. varianty spôsobu tepovania je vhodné tepovať vtedy, ak je vlhkosť vzduchu vo vašom byte relatívne nízka. V praxi to znamená, že nie je dobré, ak sa tepuje mimo vykurovacieho obdobia a  v čase, keď vonku prší. Ideálne je tepovať v lete pri slnečnom a teplom počasí alebo v zimnej vykurovacej sezóne.

Predídete tak dlhodobému vysychaniu čisteného materiálu. Ak koberce alebo sedačky nemajú možnosť rýchlo vyschnúť, je tu riziko vzniku plesní a nepríjemného zápachu po zatuchline. V tomto prípade budú vaše koberce alebo i sedačky síce na pohľad čisté, no v skutočnosti kontaminované zdraviu škodlivými látkami.

AKO TEPOVAŤ SPRÁVNE?

Každý koberec alebo sedačka, či posteľ obsahujú voľné a viazané nečistoty. Voľné nečistoty, to je bežný domáci prach obsahujúci však aj mikroskopické alergény a karcinogény. Tieto častice sú obyčajne oku neviditeľné, ale mimoriadne škodia zdraviu, hlavne jedincom so zníženou imunitou.

Viazané nečistoty, tie je obyčajne dobre vidieť vo forme rôznych fľakov. Fľaky vám vadia predovšetkým preto, že ich nechcete vidieť, ale z hľadiska zdravotného vám vôbec neprekážajú.

Ak ste sa rozhodli pre čistenie kobercov doma, v prvom rade je veľmi dôležité najprv odstrániť z čistených predmetov voľnú nečistotu pomocou hĺbkového čistenia. Treba vyprášiť alebo vybúchať z kobercov všetko, čo tam nemá čo hľadať pomocou účinného elektrického vyklepávača.

V prípade, že túto časť očisty neurobíte dobre, riskujete, že zbytky voľného prachu, ktoré mokré tepovanie nedokáže z kobercov alebo z čalúnenia dôkladne vybrať, zanechajú po vysušení na kobercoch alebo sedačkách fľaky. A vám môžu ostať iba oči pre plač aj napriek tomu, že ste čisteniu venovali náležitú pozornosť s nie malou námahou alebo ste zaplatili nie málo peňazí tepovacej službe.

Po odstránení voľnej nečistoty je treba čistené predmety najprv preprať tepovacím roztokom a následne premyť čistou vodou. Podobne ako sa perie prádlo, najprv s práškom a potom sa prepláchne čistou vodou. Zbytky tekutiny je dobré dôkladne aj niekoľkokrát na rovnakom mieste povysávať bez pridávania vody. Takto dosiahnete zníženú vlhkosť čistených predmetov a tým aj ich rýchlejšie vyschnutie. Tep resp. čistiaci prípravok pre tepovač používajte len s nízkou penivosťou.

Dôležité je teda vybrať správnu tepovaciu službu vybavenú aj hĺbkovým čistením. Ideálnym riešením je používať v domácnosti čistiaci prístroj, ktorý pravidelným používaním dokáže znížiť zdraviu škodlivý voľný prach v kobercoch, sedačkách a v posteliach na minimum.

Tým následne odpadne aj vaše časté tepovanie, pretože viditeľná viazaná nečistota bude z toho dôvodu vznikať omnoho pomalšie a na mokré tepovanie tak dôvod nevznikne.

VIETE AKO …

Viete ako odstrániť z koberca alebo zo sedačky fľaky od organických farbív obsiahnutých v červenom víne, červenej repe a tmavom ovocí?

Použite pyrosiričitan sodný, biely kryštalický prášok využívaný vo vinárstve a následne fľak prepláchnite čistou vodou.

Ak bol článok pre vás prínosom, označte „Páči sa mi to“ alebo ho zdieľajte.

Ďakujem.

OZDRAVTE SI ZDARMA  SVOJU DOMÁCNOSŤ

Uveďte, prosím, Vaše meno a e-mail, na ktorý Vám dokument zašlem.
X
Ak e-mail s predmetom "Vodný vysávač" náhodou neobjavíte v hlavnej pošte svojej
e-mailovej schránky, nazrite, prosím, aj do zložky nevyžiadaná pošta alebo reklamy.

Presuňte si potom tento e-mail do hlavnej pošty.
X