Prachové roztoče – nebezpeční spolubývajúci

ČO SÚ PRACHOVÉ ROZTOČE

Prachové roztoče dostali svoje pomenovanie preto, lebo sa hojne vyskytujú najmä v prachu domácnosti. Sú to miniatúrne okom neviditeľné mikroorganizmy živiace sa najmä odumretou ľudskou pokožkou, obľubujúce vlhké a teplé prostredie. Žijú 2 – 3 mesiace a vyprodukujú až 200-násobok hmotnosti svojho tela výkalov – ktoré sú silnými alergénmi.

 

KDE SA NACHÁDZAJÚ PRACHOVÉ ROZTOČE

Sú všade okolo nás, ale predovšetkým sa im dobre darí v prikrývkach, vankúšoch, sedačkách, kobercoch, ale najmä v posteliach. Z postelí pochádza až 90 % alergénov v byte. Matrac, na ktorom človek strávi až 1/3 života je najšpinavším miestom v byte. Človek stráca za noc približne 1,5 g (asi 0,5 kg ročne) kožných šupiniek, ktoré zostávajú v matraci a spolu s vlhkom z potu vytvárajú vynikajúce podmienky pre prosperovanie prachových roztočov. Jeden matrac môže obsahovať až vyše milióna jedincov. Tu je ich výskyt asi 100-násobne vyšší ako v kobercoch resp. sedačkách. Z matraca sa alergény šíria do celého prostredia bytu.

ČO SPÔSOBUJÚ PRACHOVÉ ROZTOČE

Potvrdil sa významný podiel roztočov a ich výlučkov na vzniku rôznych kontaktných a inhalačných alergií u človeka. Samotný roztoč nie je pre človeka nebezpečný, nebezpečný je jeho telový obsah a výlučky, ktoré pôsobia ako silné alergény. Pri pohybe človeka v priestore interiéru sa alergény rozvíria a dostávajú sa na pokožku a do dýchacích orgánov.

Alergia na roztoče môže spôsobiť zápal spojiviek, nádchu, exém, prieduškovú astmu. Všetko to môže vyústiť do porúch spánku a pocitov veľkej únavy.

PRÍZNAKY A AKO SA PREJAVUJE ALERGIA NA ROZTOČE

Pre vnímavého človeka znamená alergia na roztoče dráždenie s následkom kýchania, zahlienenia, zápalov očí, svrbenia v ústach. Alergénne prostredie spôsobuje alergikovi ťažkosti, ktoré často vyúsťujú až k dýchavičnosti resp. ku astmatickým záchvatom.

LIEČBA ALERGIE NA ROZTOČE

Prvou a hlavnou zásadou je odstránenie alergénu. Po stanovení diagnózy a určení príčiny je prvou úlohou vylúčenie alebo obmedzenie kontaktu s alergénom. V prípade roztočových alergénov sa jedná predovšetkým o úpravu domáceho prostredia resp. praktizovanie ekologického ošetrovania a čistenia domáceho prostredia.

Tradičná liečba sa robí protialergickými liekmi, je to imunoterapia alergénovými vakcínami a potom chemikáliami – antihistaminikami, kortikosteroidami. Chemické liečivá vás v podstate ani neliečia, ale len potláčajú nepríjemné prejavy alergie. Tá správna liečba je v posilňovaní obranyschopnosti organizmu prirodzenou cestou.

PREČ S PRACHOVÝMI ROZTOČMI

Prachové roztoče sa nedajú úplne zničiť. Dá sa len obmedziť ich vplyv na človeka a hlavne človek by mal cielene zvyšovať svoju obranyschopnosť, najlepšie bez použitia chemikálií. K ozdraveniu interiérového prostredia v žiadnom prípade neprispievajú sáčkové vysávače, ktoré uchovávajú vo svojom vnútri priam živné prostredie pre množenie nielen baktérií a plesní, ale aj prachové roztoče tu nájdu svoj raj.

Alergikovi na roztoče nepomôžete upratovaním so sáčkovým vysávačom, práve naopak. Čím viac používate taký vysávač, tým viac alergénov dokáže vypustiť do ovzdušia cez prieduchy zašpinených filtrov a sáčkov. Špinavý filter vysávača predsa nemôže prepustiť čistý vzduch.

Praxou osvedčeným riešením je používanie bezfiltrového vodného vysávača, ktorý je schopný zachytiť aj najmenšie alergizujúce čiastočky prachu z vášho prostredia.

Ak bol článok pre vás prínosom, označte „Páči sa mi to“ alebo ho zdieľajte.

Ďakujem.

OZDRAVTE SI ZDARMA  SVOJU DOMÁCNOSŤ

 

Uveďte, prosím, Vaše meno a e-mail, na ktorý Vám dokument zašlem.
X
Ak e-mail s predmetom "Vodný vysávač" náhodou neobjavíte v hlavnej pošte svojej
e-mailovej schránky, nazrite, prosím, aj do zložky nevyžiadaná pošta alebo reklamy.

Presuňte si potom tento e-mail do hlavnej pošty.
X