Nadýchnite sa … aj doma!

 

Naše byty sú plné škodlivín – čo s tým?

Vedeli ste, že za normálnych okolností vdýchne človek 10 – 20 tisíc litrov vzduchu každý deň? A teraz si predstavte, čo všetko, či už vedome alebo skôr nevedome, vdychujete. Nielen vonku,  na uliciach plných smogu a výfukových plynov na vás útočí znečistené ovzdušie. Škodlivé látky na vás číhajú dokonca aj vo vašich príbytkoch!

Zaujímavá, aj keď nie príliš potešiteľná, je aj informácia, že hodnoty koncentrácie znečisťujúcich látok, bývajú v interiéroch často vyššie ako vo vonkajšom prostredí. Za všetkým stoja vnútorné zdroje týchto látok a tiež to ako sa majitelia o svoje domácnosti starajú. Ak napríklad niekto doma fajčí, používa agresívne čistiace prostriedky, vysáva s vysávačom, ktorý víri a rozprašuje škodlivý prach, prípadne svoj byt dostatočne nevetrá a miestnosti má často prekúrené, odrazí sa to aj na kvalite vzduchu.

Odkiaľ sa to všetko berie?

Za hlavné zdroje znečisťujúcich látok v interiéri môžeme označiť – stavebné materiály, vybavenie interiéru, ale aj bežné činnosti ako je fajčenie, upratovanie, varenie, vysávanie, vykurovanie a ľudskú pokožku. Za určitých podmienok môžu škodlivé látky vo vnútri tiež vznikať alebo sa množiť (roztoče, plesne, huby a rôzne alergény, vplyv používania prístrojov, osvetlenie), prípadne sa môžu do interiéru dostať zvonka (imisie). A všetky tieto látky a čiastočky potom voľne poletujú v ovzduší vašej domácnosti.

Škodliviny, ktoré kvalitu ovzdušia narušujú, môžeme rozdeliť na látky chemického pôvodu (všetky výpary z fajčenia, nábytku, vykurovania, …) a jemné prachové častice (z činností, zvierat, oblečenia, z pokožky …). Len pri obyčajnom otvorení okna, vám dovnútra vstupuje 50 – 80% rôznych škodlivín – z dopravy, priemyslu, rôznych spalín zo závodov a lokálneho vykurovania. K tomu prirátajte všetok prach a čiastočky, ktoré vznikajú z obyčajných každodenných činností (vírenie prachu pri upratovaní, pohyb ľudí von a dnu) a je jasné, že vzduch v našich bytoch má od toho zdravého a čistého na míle ďaleko. Navyše prach, ktorý sa potom usadzuje na stenách, podlahe, nábytku, posteliach, či vašom oblečení môže obsahovať anorganické a organické čiastočky, ťažké kovy, oxidy kremíka, hliníka, uhličitany, chloridy, dusičňanové a síranové ióny.

Pozor na nábytok!

Množstvo chemikálií sa ukrýva aj v nábytku – závisí to od konkrétneho typu, pretože z niektorých druhov sa uvoľňujú nebezpečné látky. Reč je najmä o formaldehyde, ktorý sa považuje za karcinogénnu látku. Koncentrácia v konkrétnej miestnosti závisí od mnohých faktorov, ako je teplota, vlhkosť vzduchu, typ, vek a množstvo nábytku, ktorý formaldehyd obsahuje. Uvoľňovať sa môže aj z drevotriesky a tapiet, preto je dobré sa týmto materiálom vyhýbať a siahnuť skôr po tých prírodných.

Okrem formaldehydu treba spomenúť aj ďalšie prchavé organické látky, ktoré sa môžu uvoľňovať z lepidiel, lakov, farieb či tmelov – napríklad z podkladov kobercov na báze penového kaučuku, ktorý sa lepí priamo na betón. Tiež sú to alifatické a aromatické uhľovodíky z náterových hmôt (benzén, styrén, toluén a pod.) a izolačné hmoty drevotrieskových materiálov (nábytok, podlaha, steny, stropy). Jednoducho, celá domácnosť je priam nasiaknutá rôznymi chemikáliami, ktoré sa nenápadne uvoľňujú a v najhorších prípadoch môžu byť aj príčinou vzniku zdravotných problémov a chorôb.

Ak sa to už inde nedá, dajte si záležať aspoň na vašej spálni, nakoniec, trávime v nej až tretinu nášho života. Vhodným riešením je umiestniť sem čo najmenej nábytku, vyhnúť sa podlahe z PVC a kobercom, ktoré pokryjú celú dlážku. Kvôli elektrosmogu by v spálni nemali byť ani spotrebiče. Pri výbere obliečok, prikrývok a matracov dajte pred umelými materiálmi, prednosť prírodným a uprednostňujte ekologické čistenie bez chemikálií.

Množstvo škodlivín v domácnostiach si  vytvárame aj my sami. Či už je to dym z fajčenia, alebo používanie agresívnych čistiacich a dezinfekčných prostriedkov. Riešením je siahnuť po jemnejších, naturálnejších formách čistenia. Naše domácnosti sú už tak plné rôznych škodlivín, tak prečo ich ešte pridávať?

Samostatnou kapitolou je prach, za vznik ktorého si vo veľkej miere môžeme sami. Či sa nám to páči alebo nie, prach je neoddeliteľnou súčasťou každého interiéru. Napríklad koberce dokážu nasať až 8-krát viac nečistôt ako je ich vlastná hmotnosť! Preto nepodceňujte pravidelné vysávanie kvalitnými čistiacimi prístrojmi s možnosťou hĺbkového čistenia a nezabúdajte ani na vetranie, a to aj v zimných mesiacoch.

Ak bol článok pre vás prínosom, označte „Páči sa mi to“ alebo ho zdieľajte.

Ďakujem.

OZDRAVTE SI ZDARMA  SVOJU DOMÁCNOSŤ

Uveďte, prosím, Vaše meno a e-mail, na ktorý Vám dokument zašlem.
X
Ak e-mail s predmetom "Vodný vysávač" náhodou neobjavíte v hlavnej pošte svojej
e-mailovej schránky, nazrite, prosím, aj do zložky nevyžiadaná pošta alebo reklamy.

Presuňte si potom tento e-mail do hlavnej pošty.
X