Prach spôsobuje alergie a žijeme kvôli nemu kratšie

 

Je to tak – pod Tatrami dlhodobo dýchame priveľa prachu. Nejde tu ale iba o nepríjemný smog, prachové častice totiž dokázateľne skracujú život.

Doprava, energie, priemysel či lokálne kúreniská – to sú všetko dôvody, ktoré stoja za znečisteným ovzduším. Z pravidelných meraní vyplýva, že v mestách sa dýcha o poznanie horšie ako na dedinách a za naozaj čistým vzduchom, musíte ísť napríklad do Vysokých Tatier. Možno ste ale nevedeli, že znečistený vzduch môže byť aj príčinou naozaj vážnych ochorení. Pri dlhodobom vdychovaní znečisteného vzduchu máte našliapnuté na pľúcne choroby, alergiu, astmu a dokonca aj problémy so srdcovo-cievnym systémom.

Ešte v minulom roku malo Slovensko spoločne s Bulharskom, Českom, Maďarskom a Poľskom najšpinavší vzduch spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Tieto fakty ale nezostávajú len na papieri – na následky dlhodobo znečisteného vzduchu zomrie ročne takmer 6 tisíc ľudí. Rizikové sú najmä prachové častice, ktoré sa dostávajú priamo do pľúc a krvného obehu. Ich vdychovanie potom dokázateľne skracuje život – v rámci únie je to o 8,6 mesiaca, v rámci Slovenska o viac ako 10 mesiacov.

V konečnom dôsledku u nás zomrie na následky dlhodobo znečisteného ovzdušia až 20 – krát viac ľudí ako pri autonehodách! Čísla hovoria o štvrť milióne Slovákov, ktorí bojujú s astmou, pľúcnymi chorobami, alebo rakovinou. Najviac sa to týka najmä malých detí, dojčiat, tehotných žien a pacientov s chronickým ochorením. Kvalita ovzdušia je dokonca tak dôležitým faktorom, že do roku 2050 môže byť jednou z hlavných príčin úmrtia obyvateľstva po celom svete.

Aj napriek týmto alarmujúcim faktom, so znečisteným ovzduším u nás naďalej bojujeme. Ako ukazujú pravidelné merania SHMÚ, aj v minulom roku sme dýchali poriadne špinavý vzduch. Z celkovo 32 miest, kde je prašnosť pravidelne monitorovaná, bolo až 30 takých, kde sa prekročili limity na koncentráciu prachových častíc. Najhoršie na tom je dlhodobo Veľká Ida pri Košiciach a od zdravého vzduchu majú poriadne ďaleko aj v Jelšave, Trenčíne, Banskej Bystrici, v Žiline, či Ružomberku. O probléme sa dobre vie, zaviedli sa aj mnohé opatrenia, no kým sa hrozivé čísla nezlepšia, pľúcne choroby budú naďalej strašiť.

Starať sa neustále o čistejšie a zdravšie prostredie s lepším vzduchom u nás doma, kde môže byť až 50 násobne prašnejší vzduch než vonku, sa tak stáva nevyhnutnosťou.

Ak bol článok pre vás prínosom, označte „Páči sa mi to“ alebo ho zdieľajte.

Ďakujem.

OZDRAVTE SI ZDARMA  SVOJU DOMÁCNOSŤ

Uveďte, prosím, Vaše meno a e-mail, na ktorý Vám dokument zašlem.
X
Ak e-mail s predmetom "Vodný vysávač" náhodou neobjavíte v hlavnej pošte svojej
e-mailovej schránky, nazrite, prosím, aj do zložky nevyžiadaná pošta alebo reklamy.

Presuňte si potom tento e-mail do hlavnej pošty.
X