Ako vybrať najlepší vysávač

Škodlivý prach je dnes všade okolo nás. Zloženie prachu resp. obsah rôznorodých častíc prachu vo vzduchu sa mení s dobou, v ktorej žijeme. Dnes je množstvo a zloženie interiérového prachu ovplyvňované predovšetkým novým spôsobom nášho bývania, novými technológiami, použitými materiálmi, chemickými látkami, spôsobom  a frekvenciou  odstraňovania prachu.
S obyčajnou metlou si na problém očisty svojej domácnosti už dávno nevystačíte.
Prach sa tvorí, či to chceme alebo nechceme. Ak nechceme, aby nám znepríjemňoval život a ovplyvňoval naše zdravie, potrebujeme ho v interiéri výrazne zredukovať.

VRECKOVÝ ALEBO BEZVRECKOVÝ VYSÁVAČ

VÝHODY

Moderné vrecká dokážu do značnej miery neutralizovať pôsobenie nečistôt a nepríjemného pachu na človeka. Bezvreckové – cyklónové vysávače vás zase nezaťažujú nákupom sáčkov.

NEVÝHODY

O oboch typov vysávačov je nevýhodou vysoký odber elektrickej energie na dosiahnutie optimálneho výkonu. Nie je dobrý ani klesajúci výkon so stúpajúcim objemom prachu vo vreckách alebo v nádobách na prach. Pre vás to znamená, že čím dlhšie vysávate bez výmeny alebo očisty filtrov, tým menej čistíte.

Oba typy vysávačov dávajú spotrebiteľovi možnosť na dlhodobé uskladňovanie nečistôt vo vysávači. Tým je daný priestor pre neúmerné rozmnožovanie škodlivých mikroorganizmov a produkciu väčšieho množstva zdraviu škodlivých mikročastíc, ktoré filtre takýchto vysávačov nedokážu zachytiť.

RUČNÝ VYSÁVAČ

VÝHODY

Je pomocníkom predovšetkým do kuchyne na odstraňovanie hrubšej nečistoty. Môže mať batériové napájanie, ľahšie sa s ním manipuluje.

NEVÝHODY

Tieto vysávače skôr nahrádzajú mechanické metly. Majú slabý výkon, čím je úplne vylúčené dôkladné vyčistenie kobercov resp. čalúneného nábytku a matracov.

ROBOTICKÝ VYSÁVAČ

VÝHODY

Je vhodný predovšetkým do väčších priestorov s minimálnym zariadením. Eliminuje hlavne prachové chuchvalce na hladkých podlahách. Výhodou je malá spotreba energie na jednotku času.

NEVÝHODY

Pracuje pomaly a dlho. Pri prechode na koberec, často vysype vyzbieraný obsah na podlahu.

Je málo výkonný, t.j. nedokáže kvalitne povysávať prach z kobercov ani z matracov. Členom rodiny alebo domácim maznáčikom môže prekážať, keď bude pracovať.

VODNÝ VYSÁVAČ

VÝHODY

Nazaťažuje nákupom sáčkov.

NEVÝHODY

Technológia obyčajných vodných vysávačov vyžaduje niekoľkonásobnú filtráciu.

Zákazník je závislý na  dodávke filtrov, často sú omnoho drahšie ako do bežného suchého vysávača.

Filtre sa vo vlhkom prostredí omnoho skôr zanášajú nečistotou, preto veľmi rýchlo klesá výkon.

Účinnosť čistenia je veľmi nízka. A navyše – vo vlhkých filtroch sa rýchlejšie množia nežiadúce mikroorganizmy.

Spotrebiteľ sa musí pripraviť na nutnosť vloženia vyššej energie a času do ošetrovania resp. údržby takéhoto vodného vysávača.

Spotrebitelia uvádzajú, že takýto vodný vysávač dlhšie čistia ako s ním vysávajú.

I napriek viacnásobnej filtrácii značná časť jemného prachu odchádza výfukom späť do prostredia.

Nevýhodou sú aj vyššie nároky na spotrebu elektrickej energie.

VIACUČELOVÝ BEZFILTROVÝ SEPARÁTOROVÝ VODNÝ VYSÁVAČ, VYSÁVAČ DO VODY

VÝHODY

Separátorový vodný vysávač je oprávnene bestsellerom na našom trhu. Vyznačuje sa všestrannosťou použitia, ale predovšetkým svojím efektom.

Má množstvo funkcií a  možností využitia, vysáva nasucho i namokroje úsporný, pracuje s veľmi nízkou spotrebou elektrickej energie, nepotrebuje žiadny spotrebný materiál, filtre ani sáčky, má vysokú účinnosť čistenia materiálov, popri vysávaní dokáže čistiť aj vzduch.

Jednoducho sa s ním manipuluje, jednoduchá je i obsluha

NEVÝHODY

Potrebuje usmerňovať rovnako ako každý bežný vysávač

FILTRÁCIA VYSÁVAČOV

Filtrácia je schopnosť vysávača zachytiť čo najviac škodlivých mikroskopických častíc.

Je to v dnešnej dobe jedno z najdôležitejších kritérií pri hodnotení kvality vysávača. Malo by platiť, že čím lepšia filtrácia, tým lepší vysávač.

Avšak sací výkon je nepriamoúmerný deklarovanej účinnosti filtrácie.

Platí, že čím viac filtrov má vysávač a čím viac prachu je vo filtroch, tým je sací výkon vysávača nižší. T

To znamená, že vaša väčšia snaha a väčšia energia vložená do očisty pomocou vysávača s filtrami, nemusí znamenať lepší efekt resp. kvalitnejšie očistenie.

PRÍSLUŠENSTVO K VYSÁVAČOM

Ani ten najlepší vysávač nepodá bez kvalitného, praktického a účelného príslušenstva dobrý výkon. Možnosť odloženia hubíc a nástavcov priamo na prístroji je praktickou výhodou.

ŽIVOTNOSŤ VYSÁVAČOV

V súčasnosti sa počíta so životnosťou bežných vysávačov s dobou 5 – 6 rokov. Po tejto dobe dochádza k takému opotrebeniu, že sa to prejaví na slabnúcom sacom výkone, hlučnosti, či zvýšenej poruchovosti vysávača.

Vo všeobecnosti platí, že pokazený sáčkový vysávač sa neoplatí už dať opraviť pre vysoké náklady na opravu. Jednoduchým postupom výrobcov – nedodaním filtrov, sáčkov resp. potrebného spotrebného materiálu na trh je spotrebiteľ donútený k investícii do nového vysávača omnoho skôr ako je jeho životnosť.

Prístroje s vysávaním do vody, pracujúce na princípe rotujúceho separátora, bez použitia filtrov sa vyznačujú s 3- až 4-násobne vyššou životnosťou oproti bežným filtrovým vysávačom. Neexistencia filtrov a tým aj nižšia spotreba elektrickej energie  nezaťažuje tak motor.

Pri správnej údržbe a ošetrovaní je pre značkový separátorový prístroj deklarovaná minimálna životnosť  20 – 25 rokov, čo je už overené v praxi.

AKÝ VYSÁVAČ PRE ALERGIKOV

V uzavretej miestnosti sa môže nachádzať v 1 m³ až 2,5 milióna prachových častíc. Tento stav výrazne vplýva na nárast alergických ochorení nielen u jedincov s narušenou imunitou. Koncentrácia a zloženie prachu v interiérovom ovzduší závisí od spôsobu a frekvencie čistenia a vysávania.

Tu jednoznačne platí, že pre  prach a jeho odstraňovanie je nejefektívnejšia mokrá cesta.

Mokrý prach predsa nemôže lietať!

PRAKTICKÉ RADY

Ak chcete, aby vám bežný vysávač s filtrami vydržal čo najdlhšie, treba myslieť na častú výmenu filtrov resp. vreciek.

U viacúčelových separátorových vysávačov treba dbať iba na to, aby neboli odkladané uzavreté mokré.

U všetkých vysávačov treba pravidelne kontrolovať hadicu a hubice resp. udržovať ich bez nežiadúcich predmetov a nečistôt.

Aj tu platí, ako sa o svoje veci viete postarať, tak vám vedia slúžiť.

Ak bol článok pre vás prínosom, označte „Páči sa mi to“ alebo ho zdieľajte.

Ďakujem.

OZDRAVTE SI ZDARMA  SVOJU DOMÁCNOSŤ

 

Uveďte, prosím, Vaše meno a e-mail, na ktorý Vám dokument zašlem.
X
Ak e-mail s predmetom "Vodný vysávač" náhodou neobjavíte v hlavnej pošte svojej
e-mailovej schránky, nazrite, prosím, aj do zložky nevyžiadaná pošta alebo reklamy.

Presuňte si potom tento e-mail do hlavnej pošty.
X